Dlaczego warto płacić za narzędzia

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to całkiem śmiała teza. Albo nie śmiała, tylko mało popularna. W dobie, kiedy wszyscy chcą wszystko za darmo, ja uważam, że warto płacić za narzędzia. Dodam, że za narzędzia do zarabiania. Narzędziami są zarówno hosting jak i oprogramowanie, skrypty, templatki itd.

Czy jest sens aby płacić?

Ktoś może powiedzieć – Po co płacić? wszak mogę mieć tony skryptów za darmo. Jak dobrze poszukam to nawet te płatne mogę mieć za darmo.

Fakt. Zgadza się. Można w internecie za darmo znaleźć prawie wszystko. Prawie każdy skrypt i program. Można. Jednak to jest złe. I nawet problemem nie jest to, że twórca nie zarobi. Choć uważam, że kradzież praw autorskich jest zła, naganna itd. Jednak w tym przypadku nie to pląta mi się po czasze.

Płatność a motywacja

Warto, a nawet trzeba płacić za narzędzia, bo wtedy mamy pewność, że z nich będziemy korzystali. Zdziwieni? Niepotrzebnie. Tak po prostu jest. Jeśli za coś musimy zapłacić, wykorzystujemy to maksymalnie. Jeśli otrzymujemy coś za darmo, wtedy nie mamy motywacji.

Właśnie. Brak nam motywacji do używania czegoś co przyszło nam niezwykle łatwo. Bez wysiłku, bez zainwestowania naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Bo to właśnie jest inwestycja. Inwestujemy czas i pieniądze.

Dla większości ludzi czas nie jest cenny. To błąd. Trzeba czasu aby nauczyć się go cenić i dobrze wykorzystywać. Ale pieniądze są dla wszystkich wartościowe. Dlatego kiedy za coś płacimy, doceniamy to. I korzystamy.

Zapłaciłem i jestem… szczęśliwy

Skąd ten wpis? Ano ostatnio kupiłem pewien skrypt (na potrzeby mojego projektu). Miałem wcześniej jego nieoficjalną wersję demo. I muszę się przyznać, że nie korzystałem z niej intensywnie. Posprawdzałem jak działa. Zbudowałem prostą stronę i… już. Łatwo przyszło, łatwo poszło. Tym razem poszło w zapomnienie.

Jednak poważnie do działania przystąpiłem w momencie w którym… kupiłem ten skrypt. Poświęcam każdą wolną chwilę, żeby projekt zaczął działać i przynosić dochody. Z prostej przyczyny – zainwestowałem spore pieniądze i chcę je odzyskać. Nie ma lepszej motywacji. Przynajmniej dla mnie.

Wcześniej też tak było. Odpowiednia motywacja pojawiała się wtedy, kiedy inwestowałem własne pieniądze. Czy to w wygląd strony, czy to w hosting na nowy projekt, czy to w skrypt lub reklamę. Zawsze wtedy wydajność sięgała maksimum, jeśli nie więcej. 🙂

Obserwując innych, zauważam tę samą prawidłowość. Jeśli zapłacili za narzędzia – korzystają z nich. Jeśli nie – cóż, można powiedzieć, że się kurzą. 🙂

 

zdjęcie: Fan kobiety i pieniądze przez Petr Kratochvil

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Komentarz do “Dlaczego warto płacić za narzędzia”