Jak zostać cyfrowym nomadem?

praca podczas podróży

Internet, chmury obliczeniowe i aplikacje ułatwiające pracę zdalną dały początek nowemu rodzajowi przedsiębiorców: cyfrowych nomadów. Specjaliści ds. marketingu, konsultanci biznesowi, projektanci, psychologowie i inni profesjonaliści potrzebują jedynie laptopa, połączenia internetowego, telefonu komórkowego i kilku platform cyfrowych, aby wykorzystać swoją wiedzę i talent do generowania dochodów z dowolnego miejsca na świecie.

Choć nadal jest to zjawisko bardziej powszechne wśród freelancerów, coraz więcej firm woli zlecać usługi organom zewnętrznym i zatrudniać tego typu współpracowników. Czego szukają? Najlepszych talentów na rynku, wyższej wydajności, mniejszej rotacji pracowników i, oczywiście, oszczędności w kosztach pracy. Jeśli myślisz o założeniu firmy w sektorze usług, to zostanie cyfrowym nomadem może być wymarzonym rozwiązaniem.

Krok 1. Znajdź swój cel

Jeśli masz pracę, którą można bez problemu wykonywać zdalnie (np. jesteś tłumaczem), nie będziesz miał trudności z podjęciem decyzji o tym by zostać cyfrowym nomadem. Z drugiej strony, jeśli Twoja specjalizacja wymaga bycia na miejscu, będziesz musiał odkryć nową możliwość generowania dochodu.

Krok 2. Praca nad projektem cyfrowym

Teraz, kiedy już wiesz, co chcesz robić, masz trzy możliwości:

  • poszukać pracy w firmach, które umożliwiają pracę zdalną,
  • zostać freelancerem;
  • opracować cyfrowy model biznesowy, którym można zarządzać w 100% zdalnie i który jest łatwo skalowalny.

Krok 3. Oceń, gdzie zamierzasz pracować

Można wybrać pracę w stałej lokalizacji lub opracować roczny plan podróży obejmujący różne miejsca na świecie. Oczywiście ważne jest, aby była to lokalizacja, która Ci się podoba, ale nie zapomnij wziąć pod uwagę kosztów, takich jak czynsz i media, dostęp do dobrego łącza internetowego czy dostępność dobrej jakości transportu publicznego.

Krok 4. Inwestuj w technologię

Jeśli chcesz świadczyć usługi na najwyższym poziomie, będziesz potrzebować solidnego laptopa, smartfona, zewnętrznego dysku twardego i specjalnego oprogramowania do wykonywania pracy i zarządzania firmą.

Krok 5. Zdefiniuj rutynę pracy

Jeśli jesteś przekonany, że chcesz zrobić karierę jako cyfrowy nomad, musisz koniecznie jak najlepiej wykorzystać swój czas i zasoby. Korzystaj z aplikacji do pracy organizacyjnej i zespołowej.

Krok 6. Dbaj o aktywność swoich sieci społecznościowych

Bycie cyfrowym nomadem może być fascynującym projektem życiowym, ale też bardzo samotnym doświadczeniem. Włącz do swojej codziennej rutyny komunikację z klientami, potencjalnymi klientami i współpracownikami, ale także z rodziną i przyjaciółmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *